La Sicilia nelle Collezioni di Casa d'Agata a Taormina: la Biblioteca

Lotto N. 75

Diodorus Siculus

Basileae: ex officina Henricpetrina, 1578 mense Martio
... hoc est, quotquot Graecè extant de quadraginta, quorum quinque nunc iterum Latinè diligenter recogniti, & chronologia illustrati eduntur. Sebastiano Castiglione totus interiecta vero est, Dictys Cretensis & Daretis Phrygii De bello Troiano historia, & Tryphiodori Aegyptij, Ilij excidium, Gulielmo Xylandro interprete, ad supplendam lacunam quinque librorum, qui inter quintum & undecimum desiderantur. In calce operis accessere fragmenta historica eiusdem Diodori Latinè versa
In folio (325x218 mm) [38], 223, [8], 225-715 p. Segnatura: a4 ):(4 b6 c5 A-N8 O12 P-2V8 2X6 2Y8 (c. Q4 erroneamente numerata P4, c. 2C5 erroneamente numerata 2D5). Belle iniziali xilografiche, marca editore in fine.
Legatura in piena pergamena con titolo in oro su tassello al dorso. Fioriture sparse, uniformemente brunite le pp. 1-144, gora all'angolo superiore delle pp. 237-579
Bella e rara edizione lionese
Al frontespizio ex libris Phyl. Stainer Bibliografia: Adams II 395
€ 180,00 / 200,00
Stima